Skapare/primärforskare
Mats Malm - Göteborgs universitet, Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Beskrivning
I Litteraturbanken kan man läsa och söka i texter, ladda ner och skriva ut pdf-filer och se faksimilbilder av böcker och manuskript som annars kan vara svårtillgängliga. För läsplattor och mobiltelefoner finns också epub-filer.
Litteraturbanken erbjuder också vederhäftiga översikter och presentationer över olika författarskap och ämnesområden. Målet är att utveckla Litteraturbanken till en webbplats som rymmer det viktigaste inom svensk litteratur: nya texter tillkommer i stort sett varje månad.
Litteraturbanken utvecklar också, i samarbete med olika utgivningsprojekt, redskap och infrastruktur för utgivare som arbetar med eller planerar att börja ge ut olika verk och författarskap. I första hand samarbetar Litteraturbanken med Selma Lagerlöf-arkivet och utgivningen av Esaias Tegnérs predikningar.
Syfte:
Litteraturbankens syfte är att vara en fri kulturhistorisk och litterär resurs för forskning, undervisning och folkbildning. Den är till för alla: forskare, lärare, studerande och litterärt allmänintresserade. Huvuduppgiften är att samla in och digitalisera skönlitteratur och viktigare huma
Forskningshuvudman
Ansvarig institution/enhet
Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Data innefattar personuppgifter
Nej
Analysenhet
Tidsperiod(er) som undersökts
2004
Geografisk utbredning
Geografisk plats: Sverige
Forskningsområde
Språk och lingvistik, HISTORIA
(CESSDA Topic Classification)
Språkteknologi (språkvetenskaplig databehandling), Historia, Jämförande språkvetenskap och allmän lingvistik, Litteraturvetenskap, Idé- och lärdomshistoria
(Standard för svensk indelning av forskningsämnen 2011)